آخرین خبرها
خانه / فرهنگ و هنر / دین و مذهب / عدم توجه به کلام و فلسفه موجب شکل گیری داعش شده است

عدم توجه به کلام و فلسفه موجب شکل گیری داعش شده است

آیت الله جوادی آملی

حوزه/ این که ما می بینیم تفکرات انحرافی و التقاطی بین مسلمانان به وجود آمده، به اسم مسلمان خون مسلمان دیگری ریخته می شود، تفکر وهابی و داعش جولان می دهد، این ها به خاطر کم توجهی به عرصه های کلامی و فلسفی در حوزه است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار قائم مقام و جمعی از معاونین موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  اظهار داشتند: دستاوردها و برکات فراوان این مؤسسه به برکت و عنایت آیت الله مصباح است.

ایشان با تقسیم علم به علم دراسه و علم وراثه یادآور شدند: باید طوری در زمینه علمی تلاش کرد که ثمره آن به ارث بردن علم از گذشتگان و به ارث گذاشتن آن برای تربیت نسل بعد باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه هر دو نوع تعلیم باید محور کار ما باشد، خاطرنشان کردند: در سفارشات معصومین علیهم السلام به شاگردانشان نیز، توصیه به وراثت علم مشهود است.

ایشان با بیان این که مؤسسه امام خمینی (ره) یکی از موسسات پربرکت می باشد تاکید کرد: فعالیت های علمی ما نیز باید براساس ملاک الهی در آیه شریفه «والله انبتکم من الارض نباتا» باشد، یعنی باید طوری عمل کنیم که ثمره این تلاش های علمی چند برابر در اختیار دیگران قرار گیرد.

حضرت آیت الله جوادی یادآور شدند: یک کشاورز محصولات خود را به سه بخش تقسیم می کند؛ بخشی برای کشت سال بعد نگه می دارد، قسمتی را برای مصرف سالانه خود کنار می گذارد و مازاد را به فروش می رساند.

ایشان تصریح کردند: در فعالیت های علمی نیز باید این سه محور مورد توجه قرار گیرد، ما باید تعدادی از نخبگان علمی خود را برای تربیت نسل بعد علمی حفظ کنیم.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم،  ضمن انتقاد از نهال فروشی در عرصه علمی اظهار داشتند: جامعه حوزوی ما برای تربیت نسل علمی آینده که بتواند جایگزین ستون های علمی حوزه شود، برنامه ریزی ندارد و ما متاسفانه کمبود افراد شاخصی مانند شیخ انصاری ، علامه طباطبایی، شهید مطهری و … را در چند دهه اخیر در هریک از عرصه های علمی حوزه احساس می کنیم.

ایشان در بخش دیگر سخنان خود به ضرورت پویایی در علوم حوزوی اشاره کرد و یادآور شدند: در عرصه های علمی باید کلام همه دانشمندان بیان شود، مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا زمینه رشد علمی فراهم گردد.

معظم له با بیان این که شبهه، شر بالعرض و خیر بالذات است، افزود: توجه به شبهات، تحقیق و بررسی دقیق آن و تلاش علمی در جهت پاسخ گویی منطقی و صحیح آن باعث پویایی و رشد علمی می گردد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به مشکلات جامعه مسلمانان اظهار داشت: این که ما می بینیم تفکرات انحرافی و التقاطی بین مسلمانان به وجود آمده، به اسم مسلمان خون مسلمان دیگری ریخته می شود، تفکر وهابی و داعش جولان می دهد، این ها به خاطر کم توجهی به عرصه های کلامی و فلسفی در حوزه است.

مفسر قرآن کریم در پایان این دیدار، ضمن شکرگذاری از تلاش صورت گرفته در مؤسسه، یادآور شدند: امیدواریم ذات اقدس الهی بر ما منت بگذارد، اشراف آیت الله مصباح را بیشتر کند، ایشان را حفظ کند و به ایشان سلامتی عنایت کند تا این مؤسسه پربرکت را با رونق بیشتر طوری که معهد اساتید باشد و در سایه آن علما و فضلا و دانشمندان تربیت شوند، اداره کنند.

حتما ببینید

موسیقی عارفانه از نگاه آیت ‌الله ‌العظمی جوادي آملي

حوزه/ گاه انسان براي مظلوميت امام حسين (ع) گريه مي ‏کند. گاهي هم با مارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *